
Starší přípravka U10-U11
Týdenní tréninky venku na trávě u všech kategorií (jaro – podzim) jsou organizovány a to:
3x trénink (2x fotbalový trénink venku na trávě, 1x multisport). Multisport není možné organizovat fotbalovým klubem, je zapotřebí asistence rodičů a jedná se pouze o doporučení pro rodiče. Je to velmi důležité, ba dokonce klíčové, aby dítě mělo multisport (kolo, běh, plavání, parkur, gymnastika, atletika ….). Hráč bude více zpevněný, rozvinutý v jiných dovednostech, zesílený, vytrvalostní, dynamický atd.
Týdenní tréninky na umělé trávě nebo v hale starší přípravka (zima) - 3x trénink (2x fotbal, 1x multisport)
V každém tréninku by fotbal jako takový měl být zařazen alespoň na 30 minut (3:3 až 5+1:5+1).
Lze také například ideálně uprostřed týdne zařazovat trénink, kdy po 20 minutové části zaměřené na individuální činnosti či pohybový rozvoj přecházíme rovnou do velké hry 5+1.
Můžeme také využít kruhového provozu, kdy nachystáme 3 stanoviště po 20 minutách (na každém stanovišti cvičení z jedné části) a na konec všechny skupiny hrají fotbal.
Pokud máme možnost trénovat alespoň některé tréninky v délce 120 minut, děti to zvládnou. V takovém případě je vhodné natáhnout silově-rychlostně-obratnostní cvičení na 30 minut.
Cvičení a hry bychom měli mít připravené předem tak, abychom neztráceli v tréninku čas stavěním, a pokud už si potřebujeme něco přestavět, je vhodné pauzu vyplnit dětem prováděním dovednostního úkolu např. vykopni a zpracuj míč. Na konci každého tréninku, ale lépe po tréninku doma, by se děti měly věnovat alespoň 5-10 minut kompenzačním cvičením, která mohou mít charakter statického strečinku, rolování či posilování středu těla.
Všichni jsou v pohybu – postavme více hřišť, rozdělme hráče do skupin, nevytvářejme zástupy
Ne všechno musí mít trenér pod kontrolou
Cvičení vychází ze hry
Cílem je mít rád míč a bavit se tréninkem
Ne vždy je nutné se vracet k procvičování do průpravného cvičení jako trénink vedení míče poslouží velmi dobře hra 1 proti 1 a pokud chceme přidat přihrávku tak třeba hra 2 proti 2.
Chválíme a povzbuzujeme, ukazujeme ale i správné provedení a opravujeme, jsme trpěliví
Dostatečný prostor dětí pro samostatné rozhodování
Nechme děti se vyjádřit, ptejme se na jejich pohled
Nastavování optimální výzvy, pokud se z 10 opakování povede hráči 8-10 opakování je cvičení třeba ztížit/změnit. Pokud se hráči většinově nedaří, je možné, že je třeba jej zlehčit/změnit.
Pokud lze, organizujme cvičení a hry soutěžní formou mezi jednotlivci, týmy nebo zkrátka v tom, že hráč překonává svůj předchozí výkon. Poražené netrestejme.
Ukázaná platí. Raději než dlouhé vysvětlování, předveďme jak má dovednost vypadat či cvičení, hra probíhat.
Univerzalita - střídáme hráče na všech pozicích
Podpora samostatného a tvořivého myšlení
Záměrné uvolňování prostoru pro spoluhráče, rotace hráčů na pozicích
Náběhy do volného prostoru
Přepínání do útočné a obranné fáze, pohyb hráčů k těžiští hry (i ti vzdálení)
Nejvíce se hráči učí na hřišti max. 2 hráči na střídání, jinak hrát více utkání nebo na více hřištích
Se střídajícími diskutovat o hře a ukazovat si věci ve hře
Zpracování míče letícího vzduchem - autové vhazování
Ke konci období dlouhé přihrávky vzduchem
Hra hlavou s molitanovými, měkými volejbalovými míči
Začátek specializace brankářů
Střelba první dotekem po přihrávce ze strany, akrobatické zakončení (nůžky)
Dále opakovat činnosti z předchozích let jako razance a přesnost střely a přihrávky, vedení míče do volného prostoru.
Pokračovat v rozvoji z předchozích kategorií
Stále význam všestrannosti (gymnastika, úpoly, atletika,..)
Odebírání míče v bočním postavení, se kterým začínáme cíleně v U9