Pozvánka na zámek Velké Březno

9509.png


Dobrý den, vážení přátelé,

dovolte mi, abych Vás a Vaše čtenáře, posluchače a diváky pozval na Státní zámek Velké Březno. Po době nuceného půstu se i my vracíme k běžnému provozu, k němuž na našem zámku tradičně patří i množství doprovodných akcí.

Ani my jsme o nucené přestávce neseděli s rukama v klíně. Někteří z Vás tedy možná zaregistrovali sérii Koncertů pro prázdný zámek, které jsme ve spolupráci k našim kamarádem, vynikajícím pianistou Michalem Maškem natočili pro potěchu a radost těm, kdo strádali nedostatkem kultury. Všechny tyto koncerty (ze zámků Velké Březno, Konopiště, Březnice, Kynžvart a Zákupy) stále naleznete na naší YouTubové stránce, kterou najdetezde.

V sobotu a neděli 20. a 21. června jsme pro naše návštěvníky připravili první letošní květinovou výstavu Růže pro hraběnku Henriettu.

Hraběnka Henrietta Chotková byla na konci 19. století a v prvních desetiletích 20. století slavnou a světoznámou pěstitelkou a šlechtitelkou růží. Její růžová zahrada na slovenském zámku Dolná Krupá, které věnovala celý svůj život, obsahovala stovky a stovky nejrůznějších růží a byla vyhledávaným místem všech milovníků této královny květin. Žel za 2. světové války bylo celé její království nenávratně zničeno a není divu, že hraběnka krátce na to umírá. Zbytků růžových keřů se však ujal její zahradník a ten je přenesl do Hamburku, kde se podílel na vytvoření slavné růžové školky Kordes. Tato firma nejen že dodnes šlechtí nádherné růže, ale nezapomíná ani na paní hraběnku. V nedávné době tedy z původních růží hraběnky Chotkové vyšlechtila několik překrásných odrůd, z nichž jedna nese jméno Růžová hraběnka Marie Henrietta.

Je pro nás velkou ctí, že šest těchto keřů právě kvete i v naší zámecké zahradě.

Kromě nich však návštěvníci uvidí i desítky jiných růží, jimiž vyzdobíme zámecké salony. Některé pochází z růžové školky manželů Pelclových v Sobotce, jiné pro nás velkoobchodník s květinami, firma Hrdlička a Bílek ze Zlatník u Prahy nechala přivézt až z dalekého Ekvádoru

Zámek Velké Březno je tedy v současné době v plném provozu. Prohlídky našich bohatých interiérů doplněné silnými příběhy z historie zámku jsou možné každý den kromě pondělka od 10 do 17 hodin, zámecký park je veřejnosti otevřen každý den od 8 do 19 hodin.  

Těšíme se na setkání a moc prosím o zveřejnění.

Velmi Vám děkuji.

S úctou

Ing. Miloš Musil

Kastelán státního zámku Velké Březno 9513.png

9511.png 9510.png

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Rozumím