Čistírna odpadních vod Velké Březno (ČOV)
Provozovatel: obec Velké Březno
Zodpovědný pracovník: Bc. Kateřina Katzerová, tel. 412 511 639, mob. 606 612 647, katzerova@velke-brezno.cz
Kontakt: p. Ivan Mottl a p. Hanuš Petr, mob. 702 172 282
Rekapitulace historie vývoje ČOV v posledních letech
Stručný popis:
ČOV Velké Březno byla postavena spolu s kanalizací v obci a zkolaudována v roce 1994, trvalý provoz byl zahájen v roce 1995. Čistí odpadní vody z Pivovaru Velké Březno a komunální vody z obce Velké Březno a z Valtířova kolonky. Velikostí se řadí k čistírnám s kapacitou nad 10 tisíc EO (ekvivalentních obyvatel ukazatel vypočtený ze znečištění odpadní vody). ČOV není schválena jako zařízení k odstraňování odpadů, proto není na ČOV povoleno fekálním vozem přivážet kaly ze septiků, žump nebo domovních ČOV. Za normálního provozu ČOV odstraňuje znečištění v základních sledovaných ukazatelích s účinností až 98 %. ČOV nemá zařízení na neutralizaci odpadních vod, nově bylo v roce 2015 vybudováno zařízení na srážení fosforu (hradí pivovar). ČOV má své kalové hospodářství, ročně se z odpadní vody oddělí, odvodní a odveze na kompostárnu přes 800 tun vylisovaného kalu, na skládku se odveze 18 tun usaditelných látek zachycených v lapákách písků a 3 tuny odpadů označených jako shrabky z česlí. Za rok 2014 ČOV vyčistila necelých 160 tis. m3 vody v přepočtu od 14,4 tis. EO (ekvivalentních obyvatel), odtok je zaústěn do Homolského potoka. ČOV je osazena kontinuálními sondami na sledování pH, teplotu vody v nádržích, koncentraci nerozpuštěných látek a kyslíku rozpuštěného ve vodě, dále je prováděno denní sledování přitékajícího znečištění (ukazatel CHSK na přenosném spektrofotometru). Provoz ČOV je řízen přes automatický řídící systém, jednotlivé technologické části ČOV, nádrže a měření jsou zobrazeny na monitoru počítače ve velíně ČOV.
Pro území obce zajišťujeme tyto činnosti:
- provoz ČOV
- vyhledávání a odstraňování havárií a poruch na zařízení ČOV
- údržba objektů ČOV
- návrhy na investice a obnovu majetku ČOV
- přehled nákladů na provoz ČOV
- podklady (kalkulace) ceny stočného
- kontrolu porušování kanalizačního řádu
Co do kanalizace nepatří
Do kanalizace nepatří vše, co může ucpávat nebo jinak poškozovat potrubí kanalizace, čerpadla v čerpacích stanicích nebo narušovat chod čistírny odpadních vod. Každý kdo vypouští do kanalizace jiné než splaškové vody, navyšuje náklady na údržbu a opravy a tím zvyšuje tlak na zvýšení ceny stočného.
- Biologický odpad: jako např. zbytky jídel, zeleniny, ovoce ad. potravin, tuky a oleje, odpady z kuchyňských drtičů apod.
Co mohou způsobit: ucpávání kanalizace, množení hlodavců v kanalizaci a čerpacích stanicích, vyšší náklady na provoz kanalizace, čerpacích stanic a čistírny odpadních vod
- Hygienické potřeby: jako např. jednorázové vlhčené ubrousky, kosmetické a odličovací ubrousky, tampony, vatičky na čištění uší, vložky, jednorázové pleny apod.
Co mohou způsobit: jednorázové vlhčené ubrousky se chovají jako hadr, namotávají se na čerpadla a výrazně zvyšují náklady na jejich opravy. Ostatní hygienické potřeby ČOV neumí rozložit, pokud nezpůsobí ucpání kanalizačního potrubí nebo zařízení čerpací stanice, jsou zachycovány před vstupem na ČOV česlemi a následně odváženy na skládku a značně zvyšují náklady a tím i cenu stočného. Za rok 2014 byly odvezeny 3 tuny plovoucích nečistot zachycených česlemi mechanického předčištění ČOV a opravy čerpadel v čerpacích stanicích kanalizace stály přes 114,5 tis. Kč (cena bez DPH)
- Chemikálie a další nebezpečné látky: jako například staré barvy, ředidla, lepidla, mazadla, oleje, zbytky čistících a jiných prostředků, kyseliny, hydroxidy, ropné látky, detergenty, infekční látky, léky, domácí a zahradní a další chemické látky.
Co mohou způsobit: poškození potrubí kanalizace a zařízení čerpacích stanic a ČOV, oslabení nebo ve větším množství vyhubení bakterií, které zajišťují čištění splaškových vod na ČOV. Znovuobnovení čistícího procesu na ČOV je nákladný a zdlouhavý proces. Vnik závadných látek do kanalizace a následně na ČOV a do Homolského potoka, kam jsou vypouštěné vody z ČOV zaústěny, je řešen jako havárie a prošetřuje ho Česká inspekce životního prostředí a Magistrát města Ústí nad Labem.
- Dešťové a balastní vody z pozemků, vody předčištěné v septicích nebo přepady ze žump.
Co mohou způsobit: splašková kanalizace je stavěna jako oddílná a s dešťovými vodami není počítáno. Splašky se tak tlačí přípojkou kanalizace lidem do domů nebo vytékají kanalizačními šachtami na pozemky. Škody vznikají i pravidelným vytopením mechanického předčištěním ČOV umístěného v čerpací stanici u Tivoli a hydraulickým přetížením ČOV. Mimo jiné jsou navyšovány náklady čerpáním dešťových vod (spotřeba elektrické energie), protože na kanalizaci obce je dalších 9 čerpacích stanic. Vody ze septiků a žump je zakázáno vypouštět do kanalizace ČOV ze zákona - tyto vody neobsahují čerstvé znečištění, kterými se bakterie na ČOV živí a ČOV pouze zatěžují.