Pozvánka na Zámek Velké Březno

Dobrý den přátelé,

i tentokrát máme na Státním zámku Velké Březno, pro Vás i pro Vaše čtenáře a posluchače, připraven mimořádný program, kterým pomalu vrcholí naše letošní bohatá turistická sezóna.

O víkendu jsem pro milovníky krásných květin, ve spolupráci s našim předním šlechtitelem panem Brzákem ze zahradnictví Dahlia ve Sloveči, připravili tradiční podzimní výstavu jiřin. Na této naší malé Jiřinkové slavnosti se můžete, přímo v interiérech zámku potěšit s více než pěti desítkami různých druhů jiřin. Všechny budou roztříděny podle odrůd a označeny jménem. Návštěvníci si tedy budou moci nejen vybrat, která z odrůd by se jim nejvíce hodila do zahrádka, ale vybrané druhy si budou moci také hned objednat.

Druhou naší víkendovou akcí je nultý ročník našeho nového závodu automobilových veteránů O náhrdelník hraběnky Bellegarde, který je určen výhradně pro ženy řidičky. K uspořádání tohoto naprosto ojedinělého závodu nás inspiroval příběh hraběnky Lucy Bellegarde, která v dívčím věku navštívila náš zámek a ze které se později, na počátku 20. století, stala nejen jedna z prvních žen řidiček v Rakousko-Uherské monarchii, ale také slavná automobilová závodnice. Lucy Bellegarde Christalnigg se pak v srpnu 1914 stala jednou z prvních obětí 1. světové války. Spolu s Žofií Chotkovou se jedná o dvě osobnosti, které spojuje Zámek Velké Březno a smrt na samém počátku Velké války.

Do závodu se přihlásilo pět odvážných žen, které na 140 km dlouhou trasu závodu vyrazí z nádvoří zámku Velké Březno v 9:30. Po zdolání trasy (zámek Děčín, zámek Benešov nad Ploučnicí, hrad Lipý, zámek Zákupy, bývalý zámek Mimoň, zámek Doksy, zámek Nový Bernštejn, zámek Sukorady, zámek Liběšice a zámek Ploskovice) se - jak všichni pevně doufáme, vrátí kolem 15 hodin zpět. Vítězná řidička si po vyhlášení výsledků v 16:00 odnese krásný stříbrný secesní šperk s turmalínem a citríny.

Ing. Miloš Musil

Kastelán státního zámku Velké Březno

5049.jpg

5048.pdf 289 kB

5047.jpg

5046.pdf 149 kB